Skip to main content

Çin’de yüksek lisans, yeni dünyanın yeni eğitim düzeninde önemli bir gelişme olarak karşımıza çıkıyor. Dünyanın en kalabalık nüfuslu beşinci ülkesi ve dünyanın en büyük ikinci ekonomisi olan Çin, tartışmasız uluslararası çapta önemli bir oyuncudur. Bu ülkenin gelecek global güç olması konusunda çok az şüphe vardır ve uzmanlar Çin’in ABD’yi gelecek on yıl içinde geçeceğinden eminler; çünkü şu anda bile ekonomisi üç katı kadar büyük durumda. Bu büyüme yüksek eğitime de yayılmış durumda. Diğer birçok ülke son beş yıldır yaşanan finansal sıkıntılar nedeniyle üniversitelere yaptıkları harcamaları kısarken, Çin yoğun miktarda yatırım yapmaktadır.

Kültürel Devrimin getirdiği zorlu günlerden bu yana giderek büyüyen yüksek eğitim sektörünü geliştirmek isteyen birkaç cesur girişimci harekete geçmiş durumda. Bunlar arasında 100 Çin üniversitesini dünya standartlarına taşımayı hedefleyen Proje 211 ve belirli sayıda Çin üniversitesini, dünyanın en iyi kurumlarıyla rekabet edebilecek düzeye çıkarmayı hedefleyen Proje 985 bulunuyor.

Günümüz gizli kapaklı ve kapalı ülkesi Çin’in yüksek eğitim sektöründeki bu büyüyen saygınlığı, uluslararası öğrenciler için giderek artan oranda aranılan bir yer haline gelmesini sağlıyor. 2010 yılında, 265,090 uluslararası öğrenci Çin’e gelmişti ve Çinli girişimciler 2020 yılında bu rakamı 500,000’in üzerine çıkarmayı hedefliyorlar. Dört yıllık eğitim programlarının ABD ve Çin’deki kurumlar arasında paylaşımı projesi, Çin’e gelen Amerikalı öğrenci sayısını 100,000’e çıkarmayı amaçlıyor.

Bu ülkeye yalnızca öğrenciler akın etmiyor: 2004 yılında İngiltere’den University of Nottingham, Ningbo’da bir kampüs açtı; ABD’den ise Duke University ve NYU yakın gelecekte Çin’de kampüs açmayı planlıyorlar. Diğer kurumların da bu okulların peşinden gelmesi sadece an meselesi. University of Liverpool ve Missouri State University gibi bazı kurumlar, şimdiden Çin’de ortak kampüslere sahipler.


Avantaj kazanmak

Çin’deki büyümeye olan bu bağlılığın mantığında, geçmiş 15 yıldan bu yana gelen, ulusun hareketliliği yatıyor. Üretici kesimden tüketim toplumuna kadar herkesteki bu hareketlilik; en prestijli şirketlerin ve işverenlerin Asya’nın en büyük ülkesinde mağaza açmalarına da yol açtı. Bu gelişim, Çin’de eğitim alan öğrencilerin belirgin bir avantaja sahip olması anlamına geliyor. Çin’de yüksek lisans eğitimi görürken kültürünü ve Mandarin halkını öğrenmek; öğrencilerin gelecek senelerde Çin’e giderek daha fazla ilgi göstermeye başlayacak olan firmalarda iş bulmalarına büyük katkı sağlayacaktır. Tabi ayrıca, Çin’de de iş bulma imkanları var. Bununla birlikte, Çin’de yüksek eğitim almayı düşünenler için, ülkeye gelmeden önce dilini öğrenmeleri gibi bir zorunluluk yoktur. Biraz bilgi sahibi olmak elbette ki faydalıdır ancak modern Çin’de genç insanların birçoğu İngilizce konuşabilmektedir. Öğrenciler İngilizcenin akademik dünyada da konuşma dili olarak önem kazanacağını bekleyebilirler. Bu nedenle çoğu Çin üniversitesi master ve doktora programlarını tamamen İngilizce vermektedir. Örneğin Tsinghua University, on adet master ve bir adet doktora programını İngilizce sunmaktadır. Daha az bilinen bir üniversiteye giden öğrenciler oranların yükseldiğini görebilir: Beijing’deki Beihang University 70’in üzerinde master programını ve 40’ın üzerinde doktora programını İngilizce vermektedir. Öğrenciler İngilizce olan eğitim programlarına kaydolsalar da, günlük yaşantılarında Mandarin dilini öğrenmek için birçok fırsat bulurlar.

Dil yeterliliği

İngilizce programlara başvuran öğrenciler için bir dil koşulu bulunmamaktadır. Ancak öğrenci eğitim dili Mandarin olan bir programa başvurmak isterse, yeterliliklerini kanıtlamak için HSK sınav sonuçlarını sunmaları istenir.

Uluslararası performans

2010 yılındaki QS World University Rankings®‘de altı Çin üniversitesi ilk 200’e girmeyi başardı. En önde 47. sıradaki Peking University (PKU), sonrasında ise 54. sırada Tsinghua University, 105. sırada Fudan University, 151. sırada Shanghai Jiao Tong, 154. sırada University of Science and Technology China ve 177. sırada Nanjing University yer aldı. Bir diğer dört tane de ilk 500’dedir: Zhejiang University (218), Tongi University (388), Xi’an Jiaotong (401-450) ve Tianjin University (401-450). 2011’deki QS Asian Rankings™’de Peking University ve Tsinghua akademik saygınlık yönünden, NUS ve HKU gibi dünya standartlarındaki kurumlarla birlikte en üst sıraları paylaşırken, Fudan University ilk ona girdi. PKU ayrıca işveren saygınlığı konusunda en üst sıraları Tsinghua, Fudan, ve Shanghai Jiao Tong ile paylaştı. Ülkenin büyümeye olan tutkusunu düşünecek olursak, Çin üniversitelerinin önümüzdeki yıllarda bu sıralamalarda giderek daha fazla yer sahibi olmasını görmek hiç de hayalcilik olmaz. Mandarin dilinin büyüyen oranda ilgi görmesi ve Çin’deki akademik lisan olarak İngilizcenin kullanımın artması ile Çin kampüslerinde yaratılan akademik notların giderek daha yaygın ve tanınır olmasını sağlayacaktır. Çin üniversiteleri, saygınlıkları arttıkça dünyanın seçkin okulları arasına girmeye başlayacaktır.


Çin’in Ivy League’i

C9 grubu üniversitelerinin yaratılması (Proje 985’in bir parçası), Ivy League’e rakip olması amacıyla ortaya çıkmıştır ve Çin’in tutkusunun ciddiyetini sergilemektedir. Dokuz üye üniversitenin (Fudan University, Harbin Institute of Technology, Nanjing University, Peking University, Shanghai Jiao Tong, Tsinghua University, University of Science and Technology of China, Xi’an Jiaotong ve Zhejiang University) hepsi, kendi aralarında ders kredilerini eşdeğer sayarlar ve devletten gelen fonların artışı ile güçlenmektedirler. Bir diğer kayda değer nokta ise; Çin’in yüksek eğitiminin standart olmamakla birlikte, hükümetin ABD, İngiltere, Fransa ve Japonya gibi ülkelerle yaptığı anlaşmalar sayesinde Çin yeterlilikleri yurt dışında tanınmaktadır ve aynı durum aksi için de geçerlidir. C9’un ortaya çıkması, sadece Peking ve Tsinghua’nın en iyi üniversite olduğuna olan inancın kırılmasını sağladı. Bu dokuz kurumun yanında, oldukça fazla sayıda kaliteli yüksek eğitim kurumu bulunuyor – bunların çoğu belirgin konulu kurumlar.


Eğitim ücretleri

Çin’de eğitimin, kaliteli üniversite seçeneklerinin yanında bir başka avantajı da uygun eğitim maliyetleridir. Yıllık ücretler üniversiteye göre değişir ancak PKU’da uluslararası öğrenciler beşeri bilimler üzerine bir master programı için 29,000 Yuan (yaklaşık $4,500) ve bilim üzerine master için 33,000 Yuan ($5000) ödemektedirler. Bir doktora derecesi için fiyat 32,000 ile 40,000 Yuan ($4,950 ile $6,200) arasındadır. MBA’ler standart olarak biraz daha maliyetlidir.

Yaşama maliyetleri

Neredeyse herkesin standartlarında, Çin’de hayat oldukça ucuzdur. Çin’in en pahalı şehri olan Beijing’de, öğrenciler rahat bir yerde konaklamak için günde yaklaşık 15 Dolar harcar. Bir daire kiralamak aylık yaklaşık $250-350 tutar ve toplu ulaşım bir avuç bozuk paraya denk gelir. Yiyecek, giyecek ve diğer günlük harcamalar, size yük olacak kadar fazla tutmaz.

Vizeler ve başvurular

Bir Çin üniversitesine kabul alabilmek için öğrenciler, master seviyesi için ilgili lisans derecelerini, doktora seviyesi için master yeterliliklerini belgelemelidir. Başvurmadan önce, programların sürelerini dikkate alın. Çin’deki yüksek lisans programları genellikle biraz daha uzundur – master derecesi üç yıl, doktora derecesi ise altı yıla kadar çıkmaktadır (ancak dört yıl daha yaygındır). Öğrenciler üniversitelere doğrudan başvurabilir ya da merkezi bir başvuru sistemi olan CUCAS’ı (Çin Üniversite ve Yüksekokul Kayıt Sistemi) kullanabilirler – yalnız öğrenciler her üniversiteye ikinci seçeneği kullanarak başvuramazlar. PKU, Tsinghua ve University of Science and Technology of China kayda değer istisnalardandır. Bir kuruma kabul edildikten sonra, yerel Çin elçiliğinden ya da konsolosluğundan öğrenci vizesi (X vizesi olarak bilinir) almanız gerekir. Bu size Çin’de 30 gün kalma hakkı verir, bu esnada bir yıl boyunca geçerli olan oturma izni almanız gereklidir. Oturma iznine başvururken, eğitiminizi tamamlamak için fiziksel olarak yeterli olduğunuzu göstermeniz için fiziksel bir sınava sokulursunuz. (Turkishstudent)


Anlaşmalı olduğumuz bazı Çin üniversiteleri ve fiyatları : (Fiyatlar Yuan)

Shenyang Normal University

Shenyang

Chinese language, Teaching Chinese as second language, Beijing opera, Chinese literature, Education, Hotel and tourism management

16000


Liaoning Medical University

Jinzhou
Clinical medicine (MBBS taught in English), Pharmacy (taught in English), Stomatology, Nursing, Medical imaging
28000


China Medical University

Shenyang
Clinical medicine (MBBS taught in English), Stomatology, Nursing, Pharmaceutics, Public health
35000


Liaoning University of Traditional Chinese Medicine

Shenyang
Traditional Chinese medicine (taught in English), Acupuncture and massage (Sport medicine/Rehabilitation medicine, taught in English), Traditional Chinese pharmacology, Pharmaceutical engineering
26000


Northeastern University

Shenyang
Civil Engineering (taught in English), Mechanical engineering (taught in English), Computer science (taught in English), Software Engineering (taught in English), Architecture, Automotive engineering, Electronic engineering, Bioengineering
20000


Liaoning University

Shenyang
Finance (taught in English), Accounting (taught in English), International Economics and Trade (taught in English), Business administration (taught in English), Marketing, Journalism, HR
15000


Dalian University of Technology

Dalian
Mechanical engineering, Civil engineering, Computer science, Electronic engineering, Bioengineering, Environment, Materials, Physics, Communication, transportation engineering
25500


Dongbei University of Finance and Economics

Dalian
Tourism Management (taught in English), Marketing (taught in English), Business administration (taught in English), Finance, Economics, Accounting, Management, MBA, Law, Logistics
21000


Link :

Çin üniversiteleri :  http://www.cucas.edu.cn/