Skip to main content

Almanya’da Yüksek Lisans Eğitimi

Almanya'da Yüksek Lisans

Almanya’da Yüksek Lisans

Yabancı bir ülkede yüksek öğrenim görmek için iyi bir planlama gerekir. Bu planlama her şeyden önce sahip olduğumuz bireysel şartlarla yakından ilgilidir.

Dil yeterliliğiniz, orta ve yüksek öğrenim başarı durumunuz, öğrenim görmeyi planladığınız alanın Almanya’da merkezi yerleştirmeye tabi olup olmaması, hangi sömestrde öğrenime başlayacağınız, eğitim ve yaşam giderlerini dikkate alarak bir plan yapmanız gerekir. Bu durumları düşünerek en az bir yıl önceden eğitiminizi planlamanız önerilir.

Lisans Üstü

Lisans üstü eğitim yapmak için Almanya’da yüksek lisans düşünen adayların iki eğitim sistemi arasındaki farklıklardan doğan uygulamaları bilerek bir bireysel eğitim planı yapmaları gerekir. Alman üniversitelerinden mezun olanlar, Türkiye’den farklı olarak, yüksek lisans eğitimi yapmadan doğrudan doktora eğitimine başlayabilmektedirler. Yani Almanya’da Türkiye’deki yüksek lisans eğitimine benzer, doktora öncesi zorunlu bir eğitim yoktur.

Çin’de Yüksek Lisans Eğitimi

Macaristan’da Yüksek Lisans Eğitimi

Bir çok alanda lisans eğitimi, yüksek lisans eğitimini de içine almaktadır. Bu nedenle Türkiye’deki üniversitelerden mezun olanlar genelde Alman üniversitelerince üniversite mezunu sayılmayıp, ön lisans mezunu sayılmaktadırlar. Yani Türkiye’de okunan dört senenin sadece iki senesi  Alman üniversitelerince sayılmaktadır.

Yatay Geçiş

Alman üniversitelerinde yatay geçiş yada yüksek lisans yapmak isteyen öğrencilerin Almanca’ya tercüme edilmiş not dökümlerine (transkript) bakarak fark derslerini vermeleri istenmekte, ya da aday Türkiye’deki  eğitim seviyesinin daha altında bir sömesterden üniversiteye kabul edilmektedir.

Almanya’da yüksek lisans eğitimi konusunda Almanya üniversiteden mezun olanlar gerek Almanya’da gerekse Türkiye’de (Türkiye’de yüksek lisans okumadan) doğrudan doktora eğitimine başlayabilmektedirler. Türkiye’de yüksek lisans yapmış olanlar ise , Almanya’da lisans mezunu sayılmaktadırlar. Yüksek lisansını Türkiye’de bitirip Almanya’da doktora yapmak isteyen öğrenciler, kabul edilmek için , Almanya’da bir profesör yada enstitü ile yazışmak zorundadırlar. Ayrıca Almanya’da doktoraya yardim edecek bir danışman (Doktorvater) bulmak da gerekmektedir. Almanya’da yüksek lisans ücretsizdir.

Rusya’da Yüksek Lisans Eğitimi

Estonya’da Yüksek Lisans Eğitimi

Almanya’da Eğitimin Önemi

Almanya’da yüksek lisans eğitimini değerli ve önemli kılan en önemli özellik, üniversitelerin çoğu zaman ülkenin büyük sanayi ve ticaret kuruluşlarıyla entegre olarak eğitim vermesidir. Almanyada yüksek lisans eğitimi alan öğrenciler, eğitimleri boyunca bu kuruluşlarda proje görevleri alır ve staj yaparlar. Bu sayede mezun olduğunuzda hem uygulamalı bir eğitim almış olacak hem de dünyanın dev markalarında çalışma deneyimi ve referansı elde etmiş olacaksınız.

Kayıt Tarihleri

Alman yüksek öğretim kurumları sömestr  esasına göre eğitim vermekte olup, iki dönem halinde öğrenci kabul etmektedirler. Her dönem için başvuru tarihleri aşağıda verilmiştir;

Yaz dönemi ( Nisan-Temmuz ) için 15  Ocak; kış dönemi ( Eylül-Ocak ) için 15 Temmuz son tarihlerdir.


Başvuru için istenilenler :
  • Almanca yazılmış özgeçmiş,
  • Üniversitede okuyorsanız öğrenci belgesi,
  • Not dökümleri,
  • Üniversite diploması ya da çıkış belgesi,
  • Varsa ALES Sonuç Belgesi ( ALES = Akademik Lisansüstü Eğitim Sınavı ),
  • Varsa yüksek lisans not dökümleri,
  • Varsa staj belgeleri,
  • Varsa Almanca bildiğinizi gösteren belgeler.

Not:  Bu belgeler Almanca’ya tercüme edilmiş ve onaylanmış olacaktır. Şansınızı arttırmak için durumunuza uygun birkaç üniversiteye başvurmanız önerilir. Posta gönderinizi saklayınız.


Alman üniversitelerine başvuru yaptığınızda kabul belgesinin gelmesi zaman alabilir. Bu arada öğrenci vizesini almak için diğer belgeleriniz tamamlanmış ise, üniversiteye başvurduğunuzu gösteren ve size ilgili üniversite tarafından gönderilecek “başvuru teyit belgesi – Bewerbestatigung” ile de vize için başvurabilirsiniz. Bu belge size yukarıda örneği verilen mektup ile alacağınız başvuru formlarını Alman üniversitesine yolladıktan sonra, Alman üniversitesi tarafından 2 ila 4 hafta içinde gönderilmektedir. Bazen Alman üniversiteleri bu belgeyi otomatik olarak göndermediklerinden, başvuru formlarınıza şu notu düşün. “Bitte senden sie mir eine Bewerbebestatigung. Mit diese Bewerbebestatigung werde ich ein Studium Visum beantragen.”

Bu belge üniversitenin sizi kayıt ya da kabul ettiği anlamına gelmez! Sadece başvurunuzu teyit eden belgedir. ( Alman üniversitesi kayıt belgesini size ancak “ Zulassaungsbescheid “ adı altında Şubat/Mart yada Ağustos/Eylül aylarında gönderir. )


Link : Almanya Üniversiteleri için tıklayınız


Diğer ülkelerde yüksek lisans eğitimi

Çekya’da Yüksek Lisans Eğitimi

Avusturya’da Yüksek Lisans Eğitimi

Avustralya’da Yüksek Lisans Eğitimi

İngiltere’de Yüksek Lisans Eğitimi

Kanada’da Yüksek Lisans Eğitimi

Amerikada Yüksek Lisans Eğitimi

Macaristan’da Üniversite Eğitimi