Skip to main content

Polonya’da yüksek lisans her geçen gün uluslararası öğrenciler için daha da cazip bir hedef haline gelmiştir. Polonya’da yüksek lisans programları için ülkeye gelen öğrencilere uluslararası firmalar birçok fırsatlar sunmaktadır. Bilindiği gibi Polonya, mevkisi itibari ile Doğu ve Batı Avrupa arasında zengin bir geçmişe sahip köprü konumundadır. Master programları için Polonya’yı tercih eden öğrenciler Avrupa’nın en eski şehirlerinin mimari ve kent kültürlerinin keyfini çıkarabilme olanağına sahiptirler. Polonya; lisans eğitimini tamamlamış ve rekabet avantajı elde etmek isteyen herkes için bulunmaz bir fırsattır. Dünyaca ünlü akademisyenler tarafından yazılmış olan tezler ve tüm projeler günümüzde Polonya eğitiminin ne kadar kaliteli olduğunu göstermektedir.

Mezun olduktan sonra yüksek lisans dereceniz ile bugünün küreselleşen dünyasında sizde rahatlıkla yer alabileceksiniz. Kurslar ayrıca öğrencilerin stratejik  ve analitik becerilerini geliştirmek için birçok alanda master programı sunmaktadır.  Polonya klasik MBA programlarının yanında, spor yönetimi, sağlık, proje yönetimi veya yöneticiler için MBA programları gibi birçok heyecan verici uzmanlık alanında da eğitim imkanı sunmaktadır. Avrupa’nın tanınmış prestijli üniversitelerinde kaliteli İngilizce master veya doktora eğitimi alacaksınız. Polonya, yüksek lisans ve doktora eğitimini ingilizce olarak almak isteyen adaylara Avrupa Birliği dahilinde en ekonomik olarak sunan bir ülkedir.

Geçmişi yüzyıllar öncesine dayanan çok güçlü bir eğitim geleneğine sahip olan Polonya’da yüksek lisans ve/veya doktora eğitimini Varşova Üniversitesi, Jagiellonian Üniversitesi, Lodz Üniversitesi, Krakow teknik Üniversitesi gibi dünyaca tanınmış üniversitelerde alabilirsiniz. Polonya sunduğu geniş seçenekler ve üniversitelerinin uluslararası prestiji ile dünyanın bir çok ülkesinden master öğrencilerinin ilk tercihleri arasında yer almaktadır.


Polonya’da yüksek lisans ve doktora ücretleri ekonomiktir.

Polonya’da birçok alanda İngilizce olarak yüksek lisans ve doktora yapabilirsiniz. Polonya üniversitelerinde master bölümlerinin yıllık ücreti ortalama 3000 – 4000 Euro civarındadır. Buna ek olarak Polonya’da yüksek lisans eğitiminize devam etmenizi cazip kılan bir diğer özellik de ülkede yaşam giderlerinin oldukça ekonomik olmasıdır. Avrupa’nın dev şirketlerinde çalışma olanaklarından yararlanacaksınız. Polonya Avrupa Birliğine girdiğinden beri çok sayıda uluslararası büyük kuruluşun yatırım yapmayı öncelikle tercih ettiği ülkelerden biri haline gelmiş, bu özelliği ülkeyi bir yatırım merkezi haline getirmiştir. Hızla endüstrileşen Polonya’da üniversiteler de programlarının çoğunu buna göre biçimlendirmekte ve bu kuruluşlara entegre olmaya gayret göstermektedir. Bu sayede Polonya’da master yapan öğrenciler eğitimlerini uluslararası firmalarda ve sanayi kuruluşlarında yaptıkları staj çalışmaları ve ortak projelerle pekiştirme ve kariyerleri boyunca kullanacakları referanslar elde etme olanağı bulabilmektedir.

Avrupa Birliğinde eğitim almanın en büyük avantajlarından biri de mezuniyet sonrasında 2 yıla varan süreyle çalışma ve ikamet izni elde edebiliyor olmanızdır. Bir Avrupa Birliği üniversitesinde alacağınız uluslararası prestije sahip master derecesine ek olarak, Avrupa Birliğinde çalışma deneyimi, özgeçmişinizde gururla sergiyeceğiniz referanslarınızdan olacaktır. Bu deneyim size büyük değer katacak, kariyeriniz için daha büyük hedefler belirlemenize imkan sağlayacaktır.

Küresel gelişim ve vizyon sahibi olmak

Polonya’da yüksek lisans veya doktora yaparak aynı zamanda bir Avrupa Birliği ülkesinde, dünyanın birçok ülkesinden gelen öğrencilerden olaşan enternasyonel bir ortamda bulunmanın ve yaşamanın size katacağı kültürel donanım ve bireysel gelişim avantajlarından da yararlanacaksınız. Sahip olacağınız Schengen vizesi ile tüm Avrupa’da serbest dolaşım avantajlarından yararlanacak, çok sayıda yeni arkadaş edinecek, çok az kişinin sahip olabileceği kültürel ve entellektüel bir donanıma sahip olacaksınız. Bu donanım size yaşamınız boyunca büyük avantajlar kazandıracak, farkedilir ve tercih edilir olmanızı sağlayacaktır.


Yüksek lisans kabul şartları :

Polonyada master başvurusu yapmak için lisans mezunu olmanız yeterlidir. Ayrıca ALES sınavına girmeniz gerekmiyor. Üniversite çıkış belgeniz ve lisans not dökümünüz ön kayıt için yeterli olmaktadır. İngilizce seviyeniz yeterli değilse önce şartlı kabul alınarak İngilizce eğitimine başlamanız sağlanır.

Link :

Polonya Üniversiteleri : http://www.findaschool.org/index.php?Country=Poland


Danışmanlığını yaptığımız bazı Polonya Üniversiteleri :

 • Lodz Üniversitesi
 • Lodz Tıp Üniversitesi
 • Lodz Teknik Üniversitesi
 • Jagiellonian Üniversitesi
 • Krakow Teknik Üniversitesi
 • Varşova Ekonomi Üniversitesi
 • Varşova Üniversitesi
 • Varşova Tıp Üniversitesi
 • Varşova Teknoloji Üniversitesi
 • Wroclaw Eko. Üniversitesi
 • Wroclaw Tıp Üniversitesi
 • Poznan Ekonomi Üniversitesi
 • Poznan Tıp Üniversitesi
 • Varşova Sosyal Bilimler ve Psikoloji Üniversitesi
 • Lazarski Üniversitesi
 • Collegium Civitas