Skip to main content
Yurtdışı Burslar

Viyana Üniversiteleri Burs İmkanları

Viyana’da eğitim ve öğrenimlerine devam eden lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencilerine Avusturya Hükümeti, AB, bazı üniversiteler, fabrikalar, yardım kuruluşları vb. birtakım resmi ve özel kurumlarca burs imkânı sağlanmaktadır. Bu tür burs ve yardımlar Avusturya devletinin resmi kontrolünde ve bilgisi dâhilinde yapılmaktadır. www.grants.at internet sitesi Avusturya’nın tüm akademik alanlarda bu tür burs ve yardım verilerinin toplandığı en büyük veri tabanına sahiptir. Bu veri tabanın arkasında;

  1. Federal Ministry of Science, Research and Economy (BMWFW)
  2. Austrian Agency for International Cooperation in Education and Research (OeAD-GmbH) bulunmaktadır.

Dolayısıyla Viyana’da daha doğrusu Avusturya’da eğitim gören öğrencilerimizin burs ve yardım araştırmaları için en değerli kaynak bu site olacaktır. Yine araştırmacılar için AB tarafından sağlanan EURAXESS mali desteklerini de burada bulabilirsiniz. Sitede burs veya yardımın adı, burs çeşidi, ana ülke, hedef ülke ve grup, bayanlar için özel burs imkânları ve burs veya yardım konusu gibi seçeneklerle ayrıntılı araştırma ve arama yapabilirsiniz. Eğer kendinize uygun bir hibe, burs bulursanız açıklamalarda belirtilen şekilde başvurunuzu yapabilirsiniz. Ayrıca sitenin devamlı olarak güncellendiğini de belirtmek de fayda var.


Verilen bursları ve istenilen yeterlilikleri birer örnekle açıklayalım;

Webster University

Yeni başvuracak lisans öğrencileri için 4-yıl süreli %50 burs imkânı sağlıyor. Aranılan özellikler ise, not ortalamasının GPA 4 üzerinden 3 olması, İngilizce yeterlilik belgesi ve her yıl not ortalamasının 3 olarak devam etmesi.

UPC Austria Scholarship for Undergraduate Students

4-yıla kadar toplamda 60000€ burs imkânı veriyor. İstenilen özellikler Amerika Birleşik Devletleri ve Avusturya vatandaşları hariç olmak üzere not ortalaması GPA 3 ve üzerinde olanlardan uygun görülen ülke vatandaşları için veriliyor ve tam zamanlı olarak öğrencinin eğitimine yine 3 ortalama ile devam etmesi bekleniyor.

OFID Scholarship Award

Hedef ülkeler arasında Türkiye’de var. (Türkiye’yi de gelişmekte olan ülkeler kategorisine almışlar) Aşağıdaki alanlarda burs imkânı sağlıyor.

“Mathematics, Information Technology, Biology, Botany, Zoology, Microbiology, Genetics, Geology, Mineralogy, Meterology, Climatology, Hydrology, Hydrography, Geography, Other and Interdisciplinary Natural Sciences

Technical Sciences

Industrial Chemistry, Fuel and Petroleum Technology, Infrastructure Technology, Other and Interdisciplinary Technical Sciences

Social Sciences

Economics, Sociology, Other and Interdisciplinary Social Sciences (including Ethnology)”

23-32 yaş aralığında olan master yapacak öğrenciler için harika imkânlar sunuyor. Mezuniyet not ortalamasını GPA 4 üzerinden 3 istiyorlar. Ek sınav ücretleri de dâhil olmak üzere tüm öğrenim ücretleri, sağlık sigortası giderleri kurum tarafından okula direkt ödeniyor. Ayrıca öğrencinin tüm yaşam giderleri, kitap giderleri, konaklama giderleri 3-ayda bir öğrencinin banka hesabına kurum tarafından yatırılıyor. Çalışmaların tamamlanmasından sonra öğrencinin havaalanına intikali ve dönüş uçak bileti de dâhil olmak üzere tüm giderleri kuruma ait.


Yukarıda değişik örneklerle anlattığımız burs, hibe ve yardım seçenekleri için hiç kuşkusuz göze çarpan ilk husus yüksek not ortalamasıdır. (GPA 4 üzerinde 3!) Not ortalamasının yanı sıra başvuru zamanı, başvuru belgelerinin hazırlanması ve kendinizi iyi bir şekilde ifade etmeniz için düzgün ve kaliteli bir essay hazırlanması çok önemlidir. Hazırlanması istenecek bir essay örneği de verelim. Mesela “Şu anda 2050 yılındayız ve sizin hayatınızın filmini yapıyoruz. Lütfen bize filminizin adını söyleyin ve kısaca filme konu olacak hayat hikâyenizi anlatınız.”

Viyana Üniversitesi ve Viyana Teknik Üniversitesi öğrencileri için kendi okulları da dâhil olmak üzere pek tabii ki başka burs ve hibe olanakları da var. Size bu tür fırsatlarda hiçbir danışmanlık programında bulamayacağınız konsept sunuyor “Hep destek tam destek” diyoruz!


KYK Bursları için lütfen resmi siteden duyuruları takip ediniz. Yurt dışında eğitim gören Lisans ve Yüksek Lisans öğrencilerine KYK tarafından geri ödemeli olarak öğrenim kredisi verilmektedir. Viyana’da üniversitesinize kesin kaydınızı yaptırıp öğrenci belgenizi aldıktan sonra kredi için resmi başvurunuzu yapabilirsiniz. Ayrıntılı bilgiler için lütfen “KYK Yurtdışı Öğrenim Kredisi” linkini tıklayınız!


Link:

http://www.viyanauniversite.net/viyana-universiteleri-burs-imkanlari