Skip to main content

Rusya’da Yüksek Lisans Eğitimi

Rusya'da Yüksek Lisans

Rusya’da Yüksek Lisans

Rusya’da yüksek lisans eğitimi kişisel büyüme ve gelişme açısından başka türlü çok az deneyimden kazanılabilecek fırsatlar sunar. Yüksek kaliteli ve prestijli eğitim tüm dünyada fark edilebilir bir ayrımcılık katar. Rusya, dünyadaki en yüksek okuma-yazma oranına (%99,6) ve en iyi eğitim sistemlerinden birisine sahip olmanın yanı sıra bilimsel ve teknolojik gelişmeleriyle, bir çok Nobel ödülü kazanmış olmasıyla, kültürel ve sportif duruşu ve zengin kaynaklarıyla gurur duyan bir ülkedir.

Rusya’da eğitim için hemen online başvuru yapınız

Her yıl dünyanın farklı ülkelerinden binlerce öğrenci prestijli, global olarak fark edilebilir ve finansal olarak karşılanabilir olduğu için Rusya’ya okumaya gelir.

Rusya’da Yüksek Lisans: http://www.studyrussia.education/

Rusya Yüksek Lisans (Master) Diploması

Rusya Yüksek Lisans (Master) Diploması

 

Uluslararası Öğrenciler için Rusya’da eğitimin avantajları;

 1. Rusya yüksek eğitim sistemi, 210000’ini 200 farklı ülkeden gelen yabancı öğrencilerin oluşturduğu, 9 milyon öğrencinin okuduğu 650’den fazla devlet üniversitesinden meydana gelmektedir.
 2. Rusya yüksek eğitim sistemi her türlü cebe uygun, 300’den fazla tıp, mühendislik, ekonomik ve insan bilimi programları sunar.
 3. Rusya yüksek eğitim sistemi, tabanda yüz yıllarca önce gelişimi önceden sağlayan Rus bilim adamlarının büyük keşifleriyle belirlenen dünyaca ünlü temel ve uygulamalı bilimler okullarına bağlıdır.
 4. Rusya’da yüksek lisans sistemi en modern laboratuvar ve bilim-teknik merkezlerine ulaşımı sağlar.
 5. Rusya devlet üniversitelerinin yüksek kaliteli eğitim kadrosu en üst kalitede eğitimi garanti eder.
 6. Rusya eğitim sistemi, 100 yılı aşkın tarihe sahip, global olarak saygı duyulan derecelere sahip ve uluslararası olarak meşhur olan prestijli üniversitelerden oluşmaktadır.
 7. Uluslararası öğrencilerin Rusya Devlet Üniversitelerin de ki eğitim ücretlerinin %80’den fazlası Rusya Hükümeti tarafından karşılanmakta ve bu da eğitim ücretini makul kılmaktadır.
 8. Rusya’da yüksek lisans, başka bir ülkeyi tanımak ve yeni bir deneyim kazanmak açısından büyük bir fırsattır.  Eşsiz kültürel ve tarihi mirası, manzara ve ilkim bölgelerinin eşsiz güzelliği, büyük ve küçük şehirlerdeki mimari çeşitliliği, Rusya’da yaşayan 160 farklı milletin getirdiği farklı gelenek ve görenekler bu deneyimlerin bir kaçını oluşturmaktadır.​

Rusya Yüksek Eğitim Sistemi

Yüksek Profesyonel Eğitim (mühendislik, iktisat, beşeri bilimler)

 • Lisans eğitimi – 4 yıl
 • Yüksek Lisans – 2 yıl
 • Uzman veya Mühendis Uzman yeterliliği – 5 yıl
 • Doktora eğitimi (phd hazırlık) – 3 yıl
Yüksek Profesyonel Tıbbi Eğitim
 • Tıp – 6 yıl
 • Spor Hekimliği – 6 yıl
 • Çocuk Doktorluğu – 6 yıl
 • Dişçilik – 5 yıl
 • Eczacılık – 5 yıl
 • Klinik Psikoloji – 5 yıl
Tıpta Uzmanlık ve Doktora Eğitimi
 • Staj – 1 yıl
 • Klinik eğitimi – 2 yıldan 5 yıla kadar. (seçilen uzmanlık dalına bağlı olarak değişmektedir.)
 • Phd – 3 yıl

Rusya Üniversitelerinde 1 akademik yıl 10 ay sürmektedir (1 Eylül – 30 Haziran). Bu akademik yıl iki sömestrden oluşmaktadır. İlk sömestr 01 Eylül ve 25 Ocak arası sürmektedir. İkinci sömestr ise 09 Şubat ve 30 Haziran arası sürmektedir. Her sömestr sonunda öğrenciler disiplinde/bölümlerinde okuduklarına dair sınava girerler. Sömestr aralarında öğrenciler tatile girerler. Bunlar; kış (2 hafta: 25 Ocak – 9 Şubat) ve yaz (1 Temmuz – 30 Ağustos) tatilleridir. Bu tatil süresinde, öğrenciler istekleri doğrultusunda ülkelerine dönebilir veya Rusya’da kalmaya devam edebilirler.

Rusya’da Not Sistemi

5 – çok iyi

4 – iyi

3 – tatmin edici

2 – kötü

1 – çok kötü

Geçmek için en düşük not 3’tür. 2 ve aşağısı geçemez.


Okuma Yöntemi ve Dili

Rusya’da farklı okuma çeşitleri vardır. Uluslararası öğrenciler için yalnızca tam zamanlı öğrenim biçimi mümkün iken, Bağımsız Devletler Topluluğuna üye ülkelerden gelen ve Rusça diline hakim öğrenciler için uzaktan eğitim mümkündür. Rusya Üniversitelerinde bölümlerin bir çoğu Rusça dilindedir. Belli başlı bazı bölümlerde (20 kadar bölümde) İngilizce ve tıp ve eczacılık alanında Fransızca eğitim mümkündür.

İngilizce ve Fransızca eğitimi seçen adayların İngilizce yeterliliğinin ölçülmesi için görüşme yapılmaktadır. Uluslararası İngilizce yeterlilik sınavları (IELTS, TOEFL, CAE, DALF, TCF gibi) mecburi değildir. Dilin derecesi ne olursa olsun, Rusça dili eğitimin bütünleyici ve önemli bir parçasıdır. Rusça dilbilgisi, yabancı öğrenciler için, Rusya’da günlük hayatta, üniversite içi veya dışı iletişimde ve eğitim sürecinde kullanılacak materyallerin anlaşılmasında bir zorunluluk haline gelmektedir.

Eğer öğrenci eğitimini Rusça yapmaya karar verirse, ilk senenin 7-10 aylık sürecini bir vakıf kursunda, Rusça dilini ve içinde bulunduğu programın ana konularını (tıp&biyolojik akış, kimya&biyoloji, iktisat ve mühendislik akışı – matematik, fizik ve bilgi teknolojileri, beşeri bilimleri – tarih, sosyal bilimler, edebiyat v.b) öğrenir. Üniversite bu kursa müfredata bağlı olarak başka konularda ekleyebilir.

Rusya Devlet Üniversiteleri için Başvuru Şartları

Başvurular

Vakıf kursları için başvurular Mart ayının birinden Ekim ayının birine kadar devam etmektedir. Kurslar 20 Eylül’de (başvuran yeteri kadar öğrenci olduğu takdirde) başlamaktadır. Öğrenciler 15 Kasım’dan önce gelmek zorundadırlar.

Program için başvurular (ilk ve takip eden yıllar için), Rusya’ya vizesiz giriş hakkı olanlar için 1 Mart’tan 15 Ağustos’a kadardır. Vize alması gerekenler için ise bu tarih 1 Mart’tan 15 Temmuz’a kadar devam etmektedir. Eğitime 1 Eylül’de başlanmaktadır.

Rusya vatandaşı olmayan bir kişi aşağıdaki gereklilikleri sağladığı takdirde Rusya Devlet Üniversitelerine kabul edilebilmektedir:

 • Lisans veya Uzmanlık programları için; lise diploması veya buna eşdeğer bir belge.
 • Yüksek Lisans programı için; Lisans veya Uzmanlık programlarından birini 4 yıl veya daha uzun bir sürede bitirmiş olmak.
 • Doktora Programı (phd) için; 2 yıl veya daha uzun süreli bir yüksek lisans programını bitirmiş olmak veya 5 yıl veya daha uzun süreli bir uzmanlık programını bitirmiş olmak.
 • Tıp alanındaki doktora programları (staj, klinik eğitim) için; yüksek tıp/dişçilik/eczacılık eğitimlerinden bir tanesini tamamlamış olmak.

Giriş Sınavı​

Yabancı öğrencilerin eğitim belgelerinin gerekliliği, o ülkenin gereksinimleri ve mevzuatına göre değişmektedir. Eğer bir yabancı öğrenci kendi ülkesinde istediği programa girmesini sağlayacak belgelere sahipse; aynı belgelerle Rusya Üniversitelerine de başvuruda bulunabilir. RACUS aracılığıyla Rusya Üniversitelerine başvuran öğrenciler giriş için gerekli değerlendirmelere (dil yeterliliği için görüşme, test) kayıt olmuş olur. Üniversite için bir giriş sınavı yoktur. Kültür ve sanat gibi bölümler ekstra yetenek sınavları gerektirebilir.

Hayat ve Sağlık Sigortası

Hayat ve sağlık sigortası, Rusya Federasyonu’na okuma amacıyla başvuran her yabancı öğrenci için zorunludur. Hayat ve sağlık sigortasının tutarı bir yıllık 160 ve 250 USD arasında seçilen programın sigorta değerine göre değişmektedir.

Kısacası, seçim tamamen sizindir! İstediğin mesleği seçmek, gelecek kariyerini hazırlamak, ufkunu genişletmek için fırsat tamamen senin elinde. Şüphesiz tüm bunlar herkesin istediği şeylerdir! Tek yapman gereken ne olmak istediğine ve nerede okumak istediğine karar vermek, daha sonrasında yüksek kaliteli ve uygun fiyatlı eğitime Can Akademi ile hazır hale geleceksin!

Rusya’da eğitim hakkında tüm detaylar

Macaristan’da Üniversite Eğitimi