Skip to main content

Eğer bir lisansüstü eğitim almayı düşünüyorsanız, Avrupa çok iyi bir seçenek. Dünyanın en eski ve en saygın üniversitelerine ev sahipliği yapan Avrupa, eşsiz kültürel deneyimiyle birlikte hiç kuşkusuz birinci sınıf bir lisansüstü eğitim imkanı sunuyor. Lisansüstü eğitim deyimi bir üniversitede birinci seviye eğitimlerini tamamlamış öğrenciler için sunulan çeşitli kurslar ve araştırmaları kapsar. Bu kurs ve araştırmalar lisansüstü olarak tanımlanır ve aşağıdaki başlıklar altında toplanır:

 1. Yüksek Lisans Sertifikası
 2. Yüksek Lisans Diploması
 3. Master (Ders eğitimi ve araştırma ile)
 4. Doktora
 5. Post Doktora Eğitimİ

​​Lisansüstü Eğitime Giden Yollar

Bir lisansüstü eğitime giden çeşitli yollar bulunmaktadır. Genel yöntemler;

 • Akademik açıdan yetenekli (kredi ortalamasında olan ya da daha iyi) öğrenciler, lisans derecelerinde şeref yılına kaydolmaları ve bu yılı başarıyla tamamlamaları şartıyla (genellikle bir araştırma konusu olur ve tez yazmaları gerekir.), bir araştırma master (bazı durumlarda şeref master da denir) derecesine devam edebilir ya da doğrudan doktora programına geçebilirler.
 • Ne var ki, ilgili meslek ile (ya da bazı durumlarda hayat deneyimi) alakalı bir akademik alanda, üniversite seviyesi lisansüstü sertifika veya diploma kursuna yazılmak da mümkündür. Akademik açıdan daha az zorlayıcı bu dersleri başarıyla tamamladıktan sonra daha yüksek seviye lisansüstü yeterliliklere geçebilir.
 • Benzer bir yol da, ders eğitimli olan bir master eğitimini takiben, ilgili bir iş deneyimi ve/veya ilgili alanda bir lisansüstü sertifika ya da diploma programının başarıyla tamamlanması olabilir. Ya da girmek istediğiniz üniversitenin uygun ve yeterli bir hazırlık olarak kabul ettiği bir lisans derecesini bitirmek de başka bir yoldur.

Göz Önünde Bulundurulması Gerekenler

Eğer bir lisansüstü eğitim almayı düşünüyorsanız, aşağıdaki soruları göz önünde bulundurmanız gerekir:

 • Neden lisansüstü eğitim almak istiyorsunuz? Geçerli bir nedeni var mı yoksa sadece işe girme kararı vermenizi biraz daha ertelemek mi istiyorsunuz?
 • Düşündüğünüz lisansüstü eğitimler, kişisel gelişim ya da piyasa açısından size faydalı olacak mı? Kariyer hizmetleri size bu konuda tavsiyeler verebilir, bu gazetede ya da internette bir iş eğitimi reklamı, sitesi olabilir.
 • Yüksek seviyeli bir eğitim almak için akademik açıdan yeterince güçlü müsünüz? Akademik personelle birlikte biraz kişisel analiz ve irdeleme bu konuda yardımcı olabilir.
 • İlgilendiğiniz lisansüstü eğitim konusu sizin için doğru seçenek mi? Buna benzer eğitim almış ve bu eğitimi veren insanlarla konuşmak, konuyu netliğe kavuşturabilir.
 • İlk üniversite derecenizden hemen sonra lisansüstü eğitim almak mı daha iyi yoksa biraz iş deneyimi edindikten sonra mı almak daha iyi?

Bazı yüksek eğitimlerde, örneğin işletme üzerine master’da, iş deneyimi kayıt için bir ön koşuldur.

Bir Lisansüstü Kursa Nasıl Başvurulur?

Her üniversite lisansüstü eğitim başvurularını ayrı ayrı değerlendirir, bu nedenle ilgilendiğiniz her üniversiteye ayrı ayrı başvurmanız gerekir.

Denizaşırı Ülkede Eğitim

Eğer denizaşırı bir ülkede eğitim düşünüyorsanız, bunu birkaç farklı yolla yapabilirsiniz:

 • Tam ücret ödeyen bir öğrenci olarak yabancı bir üniversiteye kaydolun.
 • Denizaşırı öğrencilere verilen bursu kullanarak yabancı bir üniversiteye kaydolun.
 • Öğrenci değişim programı olan bir Avrupa üniversitesine kaydolun ve eğitiminizin bir kısmını denizaşırı bir ülkede geçirin.
 • Seyahat yardımı programı olan bir Avrupa üniversitesine kaydolun ve eğitiminizin kısa bir bölümünü denizaşırı ülkede belli bir ilgi alanı üzerinde araştırma yaparak geçirin.

Tabi ki bu seçeneklerin her birinin avantajları ve dezavantajları da var. Seçeneğiniz seçenek ilgi alanınıza ve maddi durumunuza bağlı. Kaydolmadan önce her üniversitede sunulan programları tek tek incelemek için biraz zaman ayırın.


Neden Avrupa?

Bologna Süreci; uluslar arası öğrencilerin yurtdışında eğitim almasını kolaylaştırmayı ve gittikleri ülkede hali hazırdaki eğitimlerinin tanınmasını sağlamayı hedefleyen (çoğu Avrupa ülkesinde çoktan yürürlüğe giren) bir girişimdir. Avrupa’daki birçok ülke, lisansüstü eğitim programlarını aynı standardta birleştiriyor. Bunun anlamı, hangi ülkede eğitim alırsanız alıni lisansüstü dereceniz aynı seviyede ve geçerlilikte olacaktır. Binlerce uluslar arası öğrenci eğitim yeri olarak Avrupa’yı seçiyor çünkü Bologna Süreci, denizaşırı ülkelerden gelen öğrenciler için lisansüstü eğitimi daha erişebilir kılıyor.

Avrupa’da lisansüstü eğitim almak, sizlere keşfedebileceğiniz çok çeşitli kültürler ve ülkelerin kapısını açıyor. Farklı diller, lezzetler, eğlence ve geNlere ulaşmak için çok uzağa gitmenize gerek de kalmaz. Ayrıca bir Avrupa üniversitesinde eğitim almak örnek olarak bir ABD üniversitesindekinden çok daha maliyetli olacaktır. Eğer dil becerinizi geliştirmek ve bakış açınızı genişletmek istiyorsanız, Avrupa sizin için bekli de mükemmel bir yer. Başka hiçbir kıtada bu kadar çeşitli insanlar ve lisansüstü eğitim kalitesi bulamazsınız.