Skip to main content

Avusturya’da Yüksek Lisans Eğitimi (Ayrıntılı ve güncel bilgiler için Viyana Üniversite sitemizi ziyaret ediniz.)

Dünyaca ünlü ve prestijli Viyana üniversitelerinden alacağınız Yüksek lisans derecesi size mükemmel bir kariyerin kapılarını açabilir!

Aldığınız üniversite diplomasının rekabetçi iş dünyasında size bir avantaj sağlamadığını, sıradan olduğunuzu düşünüyorsanız, üzülmeyin! Viyana üniversitelerinde alacağınız yüksek lisans eğitimi sizi on binlerce rakibinizin önüne geçirecek, görünür, cazip ve tercih edilir olmanızı sağlayacaktır. Üstelik tüm bunları Türkiye’de yüksek lisans eğitimi maliyetleriyle başaracaksınız. Viyana üniversiteleri sizi bekliyor…

Avusturyada yüksek lisans büyük avantaj ama sadece Viyana’da yaşamak bile yeter!

Avrupa’nın kültür ve sanat başkenti olmasının yanı sıra defalarca dünyanın en yaşanılası şehri seçilen Viyana, üniversiteleri ve akademik gücü ile de dünyanın en önemli, prestijli ve avantajlı eğitim destinasyonlarından biridir. Viyanada yüksek lisans için geçirecek olduğunuz 2 yıl size hayatınızın akışını değiştirebilecek bir entelektüel birikim, vizyon ve özgüven kazandıracak.

Genel bilgiler :

Avusturya´da yüksek lisans eğitimi 2 yıl sürmektedir. Eğitim dili sayılı istisna dışında Almanca’dır.  Ancak bazı yüksek lisans programlarının eğitim dili İngilizce (Biomedical Mühendislik, Yapı Bilimi ve Teknolojisi, İktisat, bazı Ekonomi Bölümleri, Viyana Ziraat Üniversitesindeki birkaç ortak master programı) olabilmektedir. İngilizce olan programların genel kabul şartlarından farklı olarak bazı ek koşullara sahip olabileceğini bu noktada belirtelim. Almanca bilmeyen öğrenciler lisans eğitimlerinde olduğu gibi üniversitenin  hazırlık kurslarında Almanca öğrenebilirler. Ancak üniversitelere ilk başvuru esnasında A2 seviyesinde dil yeterliliği istenmektedir. Lisans eğitimini Avusturya´da tamamlamış olan bir öğrenci herhangi bir sınava veya mülakata tabii olmadan yüksek lisans eğitimine, aynı veya ilintili bir bölümde, Avusturya´da devam edebilir.

Türkiye´de herhangi bir bölümden mezun olan öğrenci yine aynı bölümde Avusturya´da yüksek lisans yapabilir, giriş şartı olarak bazı bölümler ALES belgesini yeterli bulurken diğerleri ise Türkiye’de master programına kayıt yaptırmanızı vb.ek şartlar isteyebilirler. Detaylı kabul şartları konusunda danışmanlarımız sizi ayrıntılı olarak yönlendirir. Avusturya´da yüksek lisans programları lisans bölümlerinin uzmanlık eğitimleri olarak görüldüğünden dolayı, öğrenci Türkiye´de hangi bölümden mezun olduysa Avusturya´da da aynı bölümde yüksek lisans yapabilir. Avusturya´da yüksek lisans eğitimlerini tamamlayan (ki master programları asgari 120 ECTS ile tamamlanmaktadır) öğrenciler doğrudan 3 yıllık doktora programlarına başlayabilirler. Türkiye´de yüksek lisans eğitimlerine devam eden öğrenciler Avusturya´daki ilgili yüksek lisans bölümüne geçiş yapabilirler. Türkiye´de (eğer varsa) vermiş oldukları dersleri Avusturya´da kabul ettirirler ve eğitimlerine bu şekilde devam ederler. Mezun olduklarında yine Magister titrine sahip olurlar ve doktora eğitimlerine başlayabilirler.


Viyana üniversiteleri dünya sıralamalarında en üstlerde yer alıyor.

Avusturyada yüksek lisans prestij demektir. Dünya üniversite ranking sıralamalarında en önemli otoritelerden olab Webometrics’e göre Viyana Üniversitesi dünyanın en iyi üniversiteleri sıralamasında 67., Avrupa’nın ise en iyi 10. Üniversitesidir. Aynı sıralamada Viyana Teknik Üniversitesi 24. Sırada yer almaktadır. (Bknz: www.webometrics.info) . Birçok Avrupalı devlet adamının yetiştiği Viyana İşletme ve Ekonomi üniversitesi ise Financial Times tarafından işletme ve ekonomi eğitimi alanında dünyanın en iyi okullarından biri olarak nitelendirilmiştir. Viyana üniversiteleri size istediğiniz prestijli diplomayı sunuyor.

Avusturyada yüksek lisans eğitimi devlet tarafından finanse ediliyor!

Avusturyada yüksek lisans eğitimi çok ekonomiktir. Ülke genelinde üniversitelerin yıllık harçları 1492,84 Eurodur. Bu özelliğiyle Avusturya, kaliteli ve prestijli bir yüksek lisans eğitimini en ekonomik olarak alabileceğiniz ülkelerin başında gelmektedir.

Almanca Avrupa’nın en yaygın dili ve ülkemizde de çok önemli bir ticari dildir.

Avusturyada yüksek lisans eğitimi alacak olmanın en büyük avantajlarından biri de Almanca öğrenebilecek olmanızdır. Avrupa genelinde en yaygın olarak konuşulan dil olan Almanca size büyük değer katacaktır. Sahip olduğu geniş uluslararası öğrenci yapısı aynı zamanda size İngilizce pratiği olanağı da sunduğundan, Avusturya’daki eğitim sürecini verimli değerlendirirseniz her iki dile de hakim olarak mezun olabileceksiniz. Öğrenciler Almanca dilini ilk aldıkları hazırlık eğitiminde rahatlıkla öğrenebilmekte ve eğitme başlayabilmektedir.

Eğitiminiz süresince part time çalışma fırsatı!

Avrupa ülkelerinin büyük bir kısmında öğrencilerin öğrenim hayatları devam ederken bir yandan da çalışıp para kazanmaları ciddi şekilde kısıtlanmışken; Avusturya, öğrencilere öğrenimlerinin yanı sıra çalışma hakkı tanımış, ayda yaklaşık 600 Euro kazanabilecekleri yasal çalışma izni vermiştir.


Avusturya Üniversiteleri’nde yüksek lisans yapmak için ALES’e girmeniz ve baraj puanını aşmanız gerekmektedir. Daha sonra tamamlamış olduğunuz lisans programına paralel bir fakülte ve bölümde master eğitimi için Avusturya Üniversitelerine başvuru yapabilirsiniz. ALES sonucunuz Avusturya’da sadece 1 yıl geçerlidir, dolayısıyla ALES e girer girmez kabul başvurunuzu yapmalısınız. Buna paralel olarak;

Viyana Teknik Üniversitesi, Viyana Ziraat Üniversitesi başvuru yapılacak alan için Türkiye’den bir master kabulü de talep etmektedir.

Yüksek lisans başvurusu için gerekli belgeler;

  • Lisans diploması
  • Lisans transkripti
  • ALES belgesi
  • A2 Almanca dil yeterlilik serrtifikası. (GOETHE, ÖSD, telc, DSD I)

Geleceğinizi belirleyecek olan bu süreçte her şeyin en iyisine ihtiyacınız olacak. Birçok öğrencinin ilk tercihi olan Can Akademi,  kaliteli ve güvenilir bir danışmanlık hizmeti veriyor.

Başvuru dönemleri ve kabul süreci

Avusturya’da yüksek lisans eğitimi almak üzere yapacağınız başvuruyu çok iyi planlamalısınız. Başvuru, kabul ve vize işlemleri oldukça uzun ve zorlu bir süreçtir. Üniversite başvuru ve kabul işlemleri, vize prosedürleri ortalama olarak 2-3 ay civarında bir zaman almaktadır. Geç ve beceriksizce yapılan başvurular, çoğu zaman bir hatta iki dönem eğitimine geç başlamanıza; okuldan kabul alabilecek durumdayken negatif bir geri dönüş almanıza bile neden olabilir. Viyana’daki akademik sistem Türkiye’deki üniversitelerden farklı şekillenmiştir. Her bir sömestr başlangıcı ayrı bir akademik yıl başlangıcını ifade eder. Dolayısıyla her iki dönem için de başvuru yapabilirsiniz.

Avusturya’da yüksek lisans başvurunuzu yapmak için ALES sonucunuzu ve üniversitenizden diplomanızı almayı beklemeyin! Online ön kayıt için lütfen acele ediniz! Bu size hem belirli bir süre hem de süreci yönetmeniz konusunda ciddi bir avantaj sağlayacaktır.

Kış dönemi başvurusu:

1 Şubat’tan itibaren hızla başvuruda bulunup üniversiteye bir an önce ön kayıt yaptırmanızı tavsiye ediyoruz. Ön kaydınız için kimlik bilgileriniz ve geçmiş eğitim bilgileriniz yeterli olmaktadır. Belgeleriniz hazır olduğunda ise hiç beklemeden bize teslim etmelisiniz. Bunun için en geç tarih 20 Ağustos’tur. Erken ön başvuru yapmanız hem birden fazla dönem kaybetmenizin önüne geçer hem de süreci başarılı bir şekilde yönetebilirsiniz.

Yaz dönemi başvuruları:

1 Eylül’den itibaren hızla başvuruda bulunup üniversiteye bir an önce ön kayıt yaptırmanızı tavsiye ediyoruz. Ön kaydınız için kimlik bilgileriniz ve geçmiş eğitim bilgileriniz yeterli olmaktadır. Belgeleriniz hazır olduğunda ise hiç beklemeden bize teslim etmelisiniz. Bunun için en geç tarih 20 Ocak’tır. Erken ön başvuru yapmanız hem birden fazla dönem kaybetmenizin önüne geçer hem de süreci başarılı bir şekilde yönetebilirsiniz.

 


Link :

Avusturya üniversiteleri ayrıntılı bilgiler : www.viyanauniversite.net