Skip to main content

Avustralya üniversiteleri,  verdikleri kaliteli eğitim, sundukları program çeşitliliği, geniş araştırma imkânları, kütüphaneleri, hem spor hem de kültürel faaliyetler için geniş olanaklarla donatılmış kampüsleri,  verdikleri cömert yüksek lisans burslarıyla ve de eğitim sonrası verilen 2 yıllık çalışma izniyle Avustralya’yı yüksek lisans eğitimi için tercih edilen ülkelerin başına yerleştirmiştir.

Avustralya,  2’si özel toplam 39 üniversitesiyle dünyadaki en başarılı üniversiteler listesinde ön sıralarda yer almaktadır.

39 üniversitenin içinde yer alan en başarılı 8 üniversiteden oluşan Group of Eight üniversiteleri kendi içinde bir birlik oluşturmuşlardır ve akademik olarak çok başarılı olup rankingleri oldukça yüksektir. Avustralya’da yüksek lisans yapmak kariyerinizde harika bir sıçrayış yapmak için size tüm gerekli olanakları sunacaktır. Avustralya üniversiteleri hem profesyonel hem de akademik kariyer düşünenler için ideal programlar hazırlamışlardır.

Avustralya’da genel olarak 2 tür master programı vardır:

  • Master by coursework : Master sonrasında daha çok profesyonel iş dünyasında kariyer yapmayı hedefleyenler için oluşturulmuş yüksek lisans programlarıdır. İsteyenler doktoraya da devam edebilirler.
  • Master by Research : Akademisyen olmak isteyenler için dizayn edilmiş, daha çok araştırma ve makale yazmaya yönelik yüksek lisans programı)

Avustralya’da master eğitimi genellikle eğitimi veren üniversiteye ve programa bağlı olarak 1-2 yıl arasında değişmektedir. Avustralya’da yüksek lisans programlarında yoğun bir eğitim verilir. Genellikle bitirme tezi veya projesi gerektirmektedir. Program içerikleri günceldir ve sınavdan çok projeye ve ödeve dayalıdır.

Yüksek lisans başvurusu için gerekli olan belgeler şöyledir;

  • Diploma veya geçici mezuniyet belgesi ( öğrenci mezun durumda değilse, istenmez, şartlı kabul alınabilir)
  • Transkript (not döküm belgesi)
  • 2 Akademik referans veya iş referansı 1 akademik referans
  • IELTS, TOEFL sınav skoru  (Dil+master paket başvurularında aranmaz.)
  • Niyet mektubu
  • İşyeri referans mektubu( MBA için 3 yıla kadar iş deneyimi bazı üniversiteler tarafından istenebilmektedir.)
  • Portfolyo ( Daha çok dizayn ve sanat içerikli bölümlerde istenir)
  • Varsa sertifika ve ek belgeler

Önemli not: Avustralya’daki master programlarına başvuru için GRE istenmez ve GMAT  sadece birkaç üniversitenin  MBA programı için istenir.


Avustralya’da dil+master paket eğitim avantajı

Avustralya master programlarına doğrudan başlangıç için IELTS 6 – 6,5 veya TOEFL 88 -97 arasında skor istemektedir. Can Akademi-İntergenç Yurtdışı eğitim danışmanlığı olarak, İngilizcesi yetersiz veveya akademik İngilizce alarak master eğitimine devam etmek isteyen öğrencilerimiz için dil+master paket seçenekleri sunuyoruz. Öğrencilerimiz Avustralya’nın önde gelen bir çok üniversitesine IELTS, TOEFL gibi sınavlara girmeden, ofisimizde üniversitelerin kendi İngilizce seviye tespit sınavlarını yaparak İngilizce seviyelerini tespit ettirebilmekte ve ihtiyaçları kadar hafta dil eğitimi alarak master programlarına başlayabilmektedirler. Avustralya’da şubat ve temmuzda olmak üzere 2 tane program başlangıç tarihi mevcuttur. Bazı üniversitelerin kasım ayında da başlangıçları vardır. Öğrenciler dil yeterliliklerini hangi sömestra yakın tamamlarlarsa, ilk başlayacak akademik sömestrda master programına başlayabilirler.

Neden Avustralya’da master yapmalısınız?

Avustralya’da master programları 1, 1,5 ve 2 yıl sürebilmektedir. Tercihinize göre seçim yapabilirsiniz. Avustralya’da master programları master by coursework ve research olarak ikiye ayrılır. Master by research 2 yıl sürmektedir. Akademik alanda bir kariyer düşünüyorsanız master by research yapabilirsiniz. Courseworke girip sonra değiştirmek de mümkün. Ancak akademik kariyer açısından master by research önemli avantajlar sağlamaktadır. Avustralya’da master programları İngilizce’dir. Her üniversite kabul ederken öğrenciden İngilizce seviyesini gösteren IELTS veya TOEFL belgesi ister. Bazı üniversiteler kendi dil sınavlarını danışmanlığımız aracılığıyla uygulamamızı kabul etmektedir ve direkt kabulü sınavsız verebilmektedir.

Link :

Avustralya Üniversiteleri :  http://www.australianuniversities.com.au/list/