Skip to main content
 • Dünya çapında bir eğitime sahip olun: İngiltere’de alacağınız yüksek öğrenim size ilham verici bir eğitim, mükemmel olanaklar ve dünya standartlarında bir araştırma ortamı sunuyor. Bunları biliyor muydunuz?…
 • Dünyanın en iyi altı üniversitesinin dördü İngiltere’dedir (Dünya Sıralamaları, QS)
 • Uluslararası mezunların %88’inden fazlası İngiltere’de öğrenim tecrübesinden memnun (Uluslararası Mezun Kazanımlarını Takip, BIS)
 • İngiltere’deki lisansüstü öğrencilerinin %92’sinden fazlası öğrenim kalitesini olumlu olarak değerlendirdi  (Yüksek Lisans Öğretimi Deneyim Anketi, HE Academy)
 • İngiltere araştırmalarında dünya lideridir (International Comparative Performance of the UK Research Base, BIS)
 • İngiltere üniversitelerinin ve kolejlerinin yaptığı araştırmaların %54’ü ya ‘dünya lideri’ ya da ‘uluslarası mükemmel’ sıfatlarıyla bilinir (Research Assessment Exercise). İngiltere’de eğitim tamamen size becerilerinizi geliştirmek için ilham vermekle, yaratıcı olmak için özgürlük vermekle ve en iyiyi başarmanız için destek olmak ile ilgilidir. İngiltere üniversite ve kolejleri mükemmel olanaklara yatırım yapar; kütüphanelerden, bilgisayar merkezlerine, bilim laboratuvarlarından spor merkezlerine, tiyatro salonlarına, sanat stüdyolarına kadar. Sınıf mevcutlarını donanımlara erişiminizi kolaylaştırmak ve hocalarınızla okutmanlarınızla konuşmak için size yeterli zamanı sağlamak için sınırlı sayıda tutarlar.
 • Uluslarası kabul gören bir yeterlilik kazanın: İngiltere yüksek eğitim yeterlilikleri dünya genelinde işverenler ve akademisyenler tarafından kabul ve saygı görür.
 • Rüyalarınızdaki kariyere hazırlanın: İngiltere yeterlilikleri CV’nize müthiş birer destektir… ve kazancınıza da. BIS tarafından yapılan Uluslararası Mezun Kazanımları Takip anketine göre, İngiltere’de eğitim alan uluslarası mezunlar kendi ülkelerinde eğitim gördüklerinde kazanacakları maaşa göre çok daha fazla maaş alırlar. İşverenler gittikçe daha çok kültürlü deneyimleri olan çok dilli mezunlar arıyorlar. Ingiltere’de yükseköğrenim size dünyanın her tarafından insanlarla tanışma fırsatı verir ve böylece uluslararası iş çevresine mükemmel bir giriş sağlar. İngiltere üniversiteleri ve kolejlerinin iş dünyasıyla kuvvetli bağlantıları vardır. Çoğu program size sektörde bir sene bulunma imkanı da sunar, ki bu iş dünyasına hazırlanmanız için mükemmel bir fırsattır (bunu yapmanızı için gerekli olan vize durumunuzu kontrol edin).
 • İngilizce dil becerinizi kusursuzlaştırın: İngilizce yaygın olarak uluslarası iş dünyasının dili olarak kabul edilir. İngiltere’de okumak, İngilizceyi çalışmanızdan, arkadaşlarınızdan ve günlük yaşantınızdan öğrenmenize yardımcı olur. Dil becerinizin hızlıca geliştiğini farkedeceksiniz ve birkaç gün sonra İngilizce rüya görmeye bile başlayabilirsiniz! Ek bir destek isterseniz, İngiltere genelinde birçok İngilizce dil dersleri sunulur.
 • İstediğinizi, istediğiniz yerde ve zamanda okuyun: İngiltere’de sunulan binden fazla yüksek öğrenim programı ile, hayallerinizin peşinden gidebilir, hedeflerinize ve ilgi alanlarınıza uyan bir program seçebilirsiniz. Internet üzerinden veya kampüste, İngiltere’de ve hatta denizaşırı bir kampüste okumayı seçebilirsiniz! İngilizce öğrenin bölümümüzde daha fazla bilgi bulabilirsiniz.
 • Para ve zaman kazanın: İngiltere lisans ve lisansüstü programları genelde diğer ülkelere nazaran daha kısadır, bu da okul ücretleri ve yaşam giderlerinin düşük olmasına yardımcı olur.
 • Benzersiz bir kültürel macera: İngiltere’de okumak İngiltere’nin benzersiz kültürünü, kırlarını ve şehirlerini keşfetmek için bir fırsattır. Ayrıca müzik festivallerinden futbol maçlarına, kadim kalelerden parlak gece hayatına kadar birçok macera fırsatı da sunulmaktadır.
 • Uluslararası bir topluluğa katılın: 2012’de, 200’den fazla ulustan 420.000 uluslarası öğrenci yükseköğrenimleri için İngiltere’ye geldi ve iki milyon yerel öğrenciye katıldı. İngiltere farklı geçmişlerden gelen insanların mükemmel karışımıyla tam anlamıyla çok kültürlü bir toplum. Bir öğrenci olarak, dünyanın her tarafından insanlarla tanışacak ve birçok kültürden etkileneceksiniz. Ayrıca birçok üniversite ve kolej İngiltere’de yükseköğrenim sırasında kendinizi evinizde hissetmenizi sağlamak ve sizi desteklemek için uluslarası ofis ve danışman sağlıyor.
 • Garantili Kalite: İngiltere üniversiteleri ve kolejleri akademik eğitim, öğretim, konaklama, sosyal destek ve imkanlarda yüksek standartları sağlamak için düzenli olarak incelenir. (educationuk)

Lisansüstü seviyesinde sunulan başlıca yeterlikler şunlardır:

 • Yüksek lisans diplomaları. Bir yüksek lisans derecesi belli bir konuda bilginizi ilerletme veya lisans çalışmalarınızda kazandığınız becerilerle, tamamen bambaşka bir alana yönelme olanağı sunar. Bir yüksek lisans derecesi belli bir çalışma alanında, başarıyla daha yüksek seviyede uzmanlık gösteren bireylere verilen akademik yeterliktir. Neredeyse her konuda çalışabilirsiniz; fakat başlıca iki yüksek lisans tipi vardır: öğretim ve araştırma.
 • MBA programları. Bir İşletme Yüksek Lisansı (MBA) derecesi, uluslararası alanda tanınan, size başarılı bir işletme kariyeri için gerekli becerileri kazandıran bir yeterliktir. MBA programları iş hukuku ve stratejisi, operasyonel ve stratejik yönetim, pazarlama, pazar araştırma, finans ve muhasebe, bilişim sistemleri, insan kaynakları yönetimi, liderlik, girişimcilik ve uluslararası ticaret konularını kapsar.
 • Doktora. Bir doktora programı (PhD/DPhil), bir öğrencinin elde edebileceği en yüksek akademik seviyedir. Bu dereceler çok talep görür ve çoğunlukla akademide kariyere öncülük eder. Doktora programlarına bir lisans seviyesinde en az 2:1 sonucunu elde eden öğrenciler başvurabilir. Şart olmasa da, doktora öncesinin bir yüksek lisans programı okuması olağandır.
 • Lisansüstü diplomalar ve yeterlikler. Lisans programının ardından okumaya devam etmek isteyenler için birçok seçenek mevcuttur. Lisansüstü sertifikalar ve diplomalar öğrencilerin yeni bir şey okumalarını ya da ilk derecelerinde kazanmış oldukları beceri ve bilgiler üstüne gelişmelerini sağlar.
 • Profesyonel ve mesleki yeterlikler. Bir profesyonel veya mesleki yeterlilik genellikle belli işlerin gerektirdiği nitelikleri kazanmak veya becerileri geliştirmek için yapılır. Çoğu ilk elden iş deneyimleme fırsatını vererek uygulamalı eğitim içerir.
 • Conversion programları. Bir conversion programı genelikle ilk yeterliğinin ardından bölüm değiştirmek isteyen ve iş pazarına kendini daha iyi hazırlamak isteyen mezunlar tarafından yapılan mesleki lisansüstü yeterliliktir. Uygulamalı lisansüstü programları birçok sınıf projesi, sınav ve/veya ders değerlendirmesini kapsar.Araştırma lisansüstü programları genellikle iki veya üç yıllık olup belli bir alanda derinlemesine bir çalışmayı kapsar. Yaptığınız araştırmayı daha sonra tez veya deneme şeklinde yazarak rapor edersiniz.

Alanlar ve modüller

Çoğu yükseköğrenim programının “modüler” bir yapısı vardır. Yani, birçok farklı alandan modüller veya çalışma birimleri seçerek kişiselleştirmiş bir program kurabilirsiniz. Örneğin, İngiliz edebiyatı okuyorsanız, ilk yıl Bilim kurgu konusunda bir modül ve Kısa öyküler konusunda bir modül seçebilirsiniz. Eğer birden fazla alana ilgiliyseniz, programınızın bir parçası olarak bir kombinasyon üzerine okuyabilirsiniz, örneğin; İngiliz edebiyatı ve psikoloji. Çoğunlukla, her alan için ne kadar zaman harcamak isteyeceğinize karar verebilirsiniz.  “Joint” iki alanın eşit derecede okunduğu anlamına gelir (50/50), “anadal/yandal” zamanın genellikle %75/%25 şeklinde harcandığı anlamına gelir.

İş Deneyimi

Bazı programlar sektörde, örneğin; bir şirket, vakıf veya devlet dairesinde, bir yıl çalışmayı içerir. Bu çoğunlukla bir programın üçüncü yılında, HND’nin ikinci yılında olur. İşverene bağlı olarak tam zamanlı ve paralı olabilir. Bunun amacı sizin yüksek öğreniminizi tamamladıktan sonra yapmayı düşünebileceğiniz bir iş alanında değerli bir deneyim kazanmanız ve iş dünyasını tanımanızdır. Başvurmadan önce bunu yapabilmeniz için gerekli olan vize durumunuzu kontrol edin.

Eğitim yöntemleri

Çoğu tam zamanlı lisans programı üç yıllıktır (İskoçya’da genelde dört yıl). Tam zamanlı lisansüstü programlar bir yıldan başlayarak daha uzun süreli olabilir. Yarı zamanlı programlar, dersleriniz arasında çalışabilmeniz veya daha rahat bir şekilde öğrenebilmeniz için normalde daha uzun bir dönemde yapılır. Yarı zamanlı programlar için belirlenmiş bir uzunluk yoktur, programdan programa değişir. İngiltere’de okumak için vizeye ihtiyacınız varsa, lütfen yarı zamanlı programda okuyabilmenizi sağlayan göç durumunuzu www.ukba.homeoffice.gov.uk adlı siteden kontrol edin. İngiltere’de bir kampüste okumanın yanı sıra İngiltere dışında okumayı da seçebilirsiniz. Örneğin; uzaktan eğitimle veya bir İngiltere denizaşırı kampüsüne katılarak.

Akademik yıl

İngiltere’de standart olan akademik yıl Eylül’de veya Ekim’de başlar ve Haziran veya Temmuz’a kadar devam eder. Ancak, bazı programlar daha esnektir ve daha fazla başlangıç tarihi sunar.


Programa giriş koşulları

İngiltere’deki her yüksek öğrenim programının kendi giriş koşulları vardır. Bu giriş koşulları sizin dersi başarılı bir şekilde tamamlamak için doğru yeteneklere ve bilgiye sahip olduğunuzdan emin olmak içindir. Üniversite ve kolejlerin internet sitelerinde tüm lisans ve lisansüstü programların kendi giriş koşullarını bulabilirsiniz.

 • Lisans dersleri için genellikle ilgili konularda ileri eğitim yeterliklerini (A- level, Uluslararası Fakülte Diploması, Scottish Highers vs.) almış olmak gerekir.  UCAS’tan daha fazla bilgi edinebilir ya da seçtiğiniz üniversite veya yüksekokula danışabilirsiniz.
 • Lisansüstü dersleri için genellikle ilgili bir lisans yeterliliği almış olmanız gerekir.
 • Bazı durumlarda, iş deneyimi de bir derse giriş için koşul sayılabilir.
 • Eğer İngilizce ana diliniz değilse üniversite veya kolej kayıttan önce sizden İngilizce dil testine girmenizi veya İngilizce dil yeterliliğinizi göstermenizi isteyebilir. Bu durum aynı zamanda vize başvurunuz için de geçerli olabilir. Lütfen Tier 4 vizesi için gerekli olan İngilizce dil koşulları hakkında bilgi almak için UKBA internet sitesini ziyaret edin.
 • Eğer niteliklerinizin giriş koşullarına uyup uymadığı konusunda emin olamıyorsanız, eğitim programını sunan kurumla konuşun ya da UK NARIC internet sitesini ziyaret edin. Daha fazla bilgi için Yeterlilikle ilgili açıklamalar maddesine bakınız.

Vize kabul şartları

Türk öğrencilerin İngiltere’de öğrenim görmek için vize almaları gerekmektedir. Vizeler İngiltere Sınır Dairesi (UKBA) tarafından verilmektedir.


 • Lisansüstü programlar için birçok üniversite ve kolej kendi başvuru süreçlerini yürütürler ve genellikle kendi internet siteleri aracılığıyla başvurularınızı alırlar. Bazı kurumlar İngiltere Lisansüstü Başvuru ve İstattistik Servisi (UKPASS) şemasını kullanırlar. Hangi kurumların bu şemanın bir parçası olduğunu ve daha fazla bilgiyi UKPASS internet sitesinden öğrenebilirsiniz. Son başvuru tarihi olmadığı sürece UKPASS servisini her zaman kullanabilirsiniz. Ancak, sizin tercih ettiğiniz üniversite ve kolejlerin kendi son başvuru tarihleri olabilir. Bu yüzden başvurmadan önce bu durumu kontrol etmeniz gerekir.
 • İngiltere Konservatuar Kabul Servisi (UCAS) lisans ve lisansüstü pratiğe dayalı müzik dersleri ve bazı dans ve tiyatro dersleri için farklı bir sistem kullanmaktadır. UCAS internet sitesini  ziyaret ederek daha fazla bilgiye ulaşabilir ve internet üzerinden başvuru yapabilirsiniz.
 • Mezun Öğretmen Eğitimi Kaydı (GTTR) İngiltere, İskoçya ve Galler’deki birçok üniversite ve kolejde lisansüstü öğretmen eğitimi dersleri almak isteyen mezunlar için farklı bir sistem kullanmaktadır. GTTR internet sitesinden daha fazla bilgiye ulaşabilir ve internet üzerinden başvuru yapabilirsiniz.

İngiltere’deki Üniversiteler: http://www.universitiesuk.ac.uk/aboutus/members/Pages/default.aspx