Skip to main content

Macaristan’daki üniversiteler köklü ve kaliteli üniversitelerdir.

Macaristan’da yüksek lisans eğitimi alacağınız üniversiteler, tarihi yüzyıllar öncesine dayanan köklü üniversitelerdir. Pecs Üniversitesi, Budapeşte Teknik Üniversitesi, Corvinus Üniversitesi, Eötvös Loránd Üniversitesi, Semmelweis gibi dünyaca tanınmış, Macaristan’da eğitimin öncüleri olan bu üniversitelerde diğer uluslararası öğrencilerle birlikte İngilizce olarak yüksek lisans eğitimi alacaksınız. Macaristanda master yapmak, İngilizce eğitim alabilceğiniz diğer seçeneklere kıyasla oldukça ekonomiktir. Macaristanın dünyaca tanınmış prestijli üniversitelerinde 3000 – 6000 Euro aralığında birçok yüksek lisans programında eğitim alabilirsiniz. Macaristan’da konaklama ve yaşam giderleri de Türkiye’ye kıyasla yüksek değildir. Bu özellikleriyle Macaristan, Avrupada İngilizce master eğitimi almak için en ideal seçeneklerden biridir.

Macaristanda Yüksek Lisans Detaylar

Macaristan’da yaşam maliyetleri

Yaşam maliyetleri diğer AB ülkelerine göre çok daha ucuzdur. Bir öğrencinin aylık yaşam maliyeti her şey dahil (Konaklama, ulaşım, yemek vb.) ortalama €700 civarındadır. Macaristanda eğitim gören öğrenciler, yasal olarak part time çalışma imkanına sahiptir. Ancak Macarca dili olmadan iş imkanlarının kısıtlı olduğu unutulmamalıdır. Bu tür işlerde öğrencilere verilen ücretler saatlik €1.25-2.00 aralığındadır. Birçok üniversite €200 civarında konaklama imkanı sunmaktadır.

Tipik fiyat listesi

  • Mc Donalds veya benzeri yerde yemek €4
  • Tek yön ulaşım bileti €1
  • Büyük bardak süt €0.50
  • Kafede kahve €1
  • Sinema bileti €3.50
  • 1 kg patates €0.40

Macaristan birçok dev şirketin Avrupa’daki merkezidir.

2004 yılında Avrupa Birliğine girmesiyle birlikte Avrupa’nın en cazip yatırım merkezlerinden biri haline gelen Macaristan, dünyanın önde gelen birçok markasına ev sahipliği yapmaktadır. General Motors, Ford Motor, Volkswagen, Siemens, Intel, IBM, Toyota, Sony, Daimler-Benz, Hewlett-Packard, Ericsson Telefon, Honda Motor, Pfizer, Microsoft, Boeing, Novartis, Robert Bosch gibi birçok dünyaca ünlü şirketin Avrupa merkezleri Macaristan’da bulunmaktadır. Bu özelliği Macaristan’ı aynı zamanda üniversite öğrencileri için de br cazibe noktası haline getirmiştir. Macaristanda birçok üniversite bu büyük global kuruluşlarla entegre olarak eğitim vermekte ve öğrenciler de bu kuruluşlarda staj ve pratik imkanları bulabilmektedir.

Macaristanda master eğitimi sonrasında 2 yıl çalışma ve ikamet izni elde edebilirsiniz.

Macaristanda master eğitiminizin ardından iki yıl süreyle tam zamanlı ve profesyonel olarak master yaptığınız alanda çalışabilecek, hem deneyim elde edip hem de eğitim maliyetinizi geri kazanabileceksiniz. Yapacak olduğunuz bu çalışma dilerseniz size Avrupa Birliğinde farklı kariyer seçeneklerine de kapı açabilir. Macaristan’da yüksek lisans yapmak size ve gelecek planlarınıza pozitif boyut kazandıracak.

Kültürel gelişim ve vizyon edinme

Macarsitan’da master yaparak birçok uluslararası öğrenci ile çok uluslu bir ortamda eğitim alacak, kültürel birikimlerin paylaşıldığı bir ortamda bulunmanın yanında Schengen vizesi ile, hemen hemen tüm Avrupa Birliğinde serbestçe seyahat etme hakkı elde edeceksiniz. Bu sayede sadece Macaristanla sınırlı kalmayıp istediğiniz zaman diğer Avrupa ülkelerini de tanıma fırsatı bulacaksınız. Macaristan Orta Avrupa’daki konumu itibari ile her yere kolay ulaşım sağlayan bir noktadadır. Üst düzey bir eğitimin yanı sıra enternasyonal bir bakış açısı elde edecek, edindiğiniz birikim sayesinde kariyeriniz açısından Türkiye sınırlarının dışındaki fırsatları da değerlendirir hale geleceksiniz.

Başvuru ve kabul işlemlerinizi Can Akademi farkı ile kolaylıkla tamamlayacaksınız.

Bizim aracılığımız ile Macaristan’ın en prestijli üniversitelerine yüksek lisans başvurunuzu başarıyla gerçekleştirebilirsiniz. Akademik danışmanlarımız size ve tercihinize en uygun yüksek lisans programlarının tespitini yapacak, başvuru ve kabul süreçleriniz bu çalışma kapsamında tamamlanacaktır. Can Akademi ile Macaristan’da master hedefinizi güvenle gerçekleştirebilirsiniz.

İngilizceniz yeterli değilse üzülmeyin. 

Macarsitan’da master yapmak istiyor ancak bunun için İngilizcenizin yeterli olmadığını düşünüyorsanız endişelenmeyin. Size önce İngilizce yeterlilİk kazanıp, sonra da arzu ettiğiniz master programına başlayabileceğiniz hazırlık programı seçeneği sunuyoruz. Hazırlık Programı kapsamında kaliteli bir ingilizce dil hazırlık eğitimine başlıyorsunuz. Bu sayede hem hayatınız boyunca ihtiyacınız olacak olan İngilizceyi en iyi biçimde öğrenebilecek, hem de İngilizce eğitimi alırken Macaristan’da sizin tercih edeceğiniz bir üniversiteye ve master programına kabul edilmiş olmanın rahatlığını yaşayacaksınız. Ayrıntılı bilgi için lütfen sitemizi inceleyiniz. http://www.studyhungary.education/Kolay başvuru ve kabul şartları

Macaristan’da master başvurusu yapmak için lisans mezunu olmanız yeterlidir. Ayrıca ALES sınavına girmeniz gerekmiyor. Üniversite çıkış belgeniz ve lisans not dökümünüz ön kayıt için yeterli olmaktadır. İngilizce seviyeniz yeterli değilse önce şartlı kabul alınarak İngilizce eğitimine başlamanız sağlanır. Bu konuda en temel iki şarttan bir tanesi lisans diplomasına sahip olmak diğer ise master yapacağınız alanla ilgili üniversitede dersler almış olmanızdır.


Macaristan’da Danışmanlık Hizmeti Verdiğimiz Bazı Üniversiteler :

Szeged Üniversitesi

Pecs Üniversitesi

IBS (International Business School)

McDaniel College

Budapeşte Teknik Üniversitesi

Semmelweis Üniversitesi

Corvinus Üniversitesi

Eötvös Loránd Üniversitesi (ELTE)

Budapeşte Veterinerlik Üniversitesi